Kurs lawinowy

Twoją pasją jest narciarstwo pozatrasowe? A może uprawiasz skituring lub skialpinizm? Albo przemierzasz góry zimą bez nart, trekkingowo lub wspinaczkowo? Albo planujesz wyprawy wysokogórskie? We wszystkich tych przypadkach w Twoim planie przygotowawczym przed sezonem zimowym powinno się znaleźć szkolenie lawinowe. Ważnym jest, aby każda osoba, uprawiająca narciarstwo skiturowe, wspinaczkę czy ambitną turystykę, mogła na kursie lawinowym poznać zasady bezpiecznego poruszania się w górach w warunkach zimowych oraz unikania lawin.

Wraz ze wzrostem popularności rozmaitych form górskiej aktywności w warunkach zimowych, czy mówimy tutaj o turystyce wysokogórskiej, czy o różnych odmianach narciarstwa pozatrasowego, czy o zimowym alpinizmie, czy nawet speleologii, rośnie także zainteresowanie tematyką lawin i kursami lawinowymi, a w szczególności konkretną wiedzą, przekazywaną na kursach lawinowych, pozwalającą uniknąć niebezpieczeństw przez lawiny spowodowanych.

Dla osób działających w górach zimą kurs lawinowy to konieczność: lawiny nie kojarzą się z sensacyjnymi nagłówkami wiadomości w mediach, zaś lawinoznawstwo nie jest teoretyczną dziedziną wiedzy. Lawiny dla tych osób stanowią realne niebezpieczeństwo, któremu należy zapobiegać, a temu służy właśnie kurs lawinowy.

Opis

Kiedyś lawiny były wielką niewiadomą i nikt nie myślał nawet o organizacji kursów lawinowych. Dziś dzięki rozwojowi lawinoznawstwa o wiele więcej wiemy o lawinach, dlatego kursy lawinowe stają się coraz powszechniejsze. Dzięki kursom lawinowym tysiące turystów na świecie może zdobyć wiedzę, która pozwala im bezpiecznie poruszać się po górach.

Nasz kurs lawinowy przeznaczony jest dla wszystkich osób, uprawiających jakąkolwiek aktywność w górach w warunkach zimowych. Każdy, kto przebywa w terenie, gdzie występuje zagrożenie lawinowe, powinien zaliczyć kurs lawinowy, a później regularnie odświeżać wiedzę i ćwiczyć umiejętności, wyniesione z kursu lawinowego. Kurs lawinowy będzie znakomitym pomysłem dla narciarzy skiturowych, skialpinistów czy freeriderów. Warro aby kurs lawinowy odbyli tez miłośnicy pieszej turystyki wysokogórskiej czy wędrówek na rakietach śnieżnych. Kurs lawinowy zalecany jest także dla zimowych wspinaczy czy speleologów. Wszyscy oni bowiem są narażeni na lawiny.

Kurs lawinowy dostarcza solidnej porcji wiedzy, pozwalającej zapobiec zejściu lawiny. Na kursie lawinowym dowiesz się, jak planować trasę, aby omijać tereny niebezpieczne lawinowo. Nauczysz się na kursie lawinowym badać śnieg, aby z jego obserwacji wyczytać jak duże jest ryzyko zejścia lawiny. Dowiesz się także na kursie lawinowym, jak przeprowadzić akcje ratunkowa, jeśli jednak lawina zejdzie.

Czas

3 dni

Start

14:15

Miejsce

Dolina Kieżmarska (Tatry)

Cena

Koniec

18:00

Poziom

podstawowy

Punkt spotkania

Parking Biela Voda

Noclegi

Chata Pri Zelenom Plese

Grupa

6 - 12 osób

Dlaczego z nami

  1. Nasze szkolenia lawinowe to skondensowana porcja intensywnych ćwiczeń i wykładów. Ćwiczenia w małych grupach sprawią, że każdy spośród uczestników kończąc szkolenie ma dobrze wpojoną wiedzę i przećwiczone wszystkie niezębne umiejętności. Zajęcia poprowadzą licencjonowani instruktorzy ratownictwa GOPR.
  2. Podczas kursu oprócz wykładów służących zdobyciu niezbędnej teoretycznej wiedzy dużo czasu spędzamy w terenie. Przeprowadzać będziemy ćwiczenia z zakresu prewencji lawinowej: określanie ryzyka wystąpienia lawiny na podstawie badań pokrywy śnieżnej czy planowanie bezpiecznej pod względem lawinowym trasy wędrówki, poszukiwań za pomocą sprzętu lawinowego oraz pozorowane akcje lawinowe. Działanie w stresie i pod presją czasu jest doskonałą nauką i sprawdzianem nabytej na szkoleniu wiedzy.
  3. Kurs trwa 3 dni. Zajęcia prowadzimy w Tatrach Słowackich w Dolinie Kieżmarskiej. To zaledwie chwila jazdy od Łysej Polany. Później tylko podejście do schroniska i jesteśmy w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc w całych Tatrach. Co ważne pod kątem kursu: wszystkie miejsca szkoleniowe są bardzo blisko schroniska, śniegu w sezonie nigdy nie brakuje, a tłumy turystów tam nie zaglądają.
  4. Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.

Nauczymy Cię

  • oceny zagrożenia lawinowego;
  • wyboru bezpiecznej drogi;
  • prawidłowego i skutecznego działania po zejściu lawiny;
  • sprawnego posługiwania się lawinowym ABC;
  • udzielania pierwszej pomocy, także przedmedycznej.

Cena szkolenia zawiera

  • uczestnictwo w kursie
  • ubezpieczenie KL i NNW
  • wypożyczenie ABC lawinowego

Cena szkolenia nie zawiera

  • kosztów noclegów i wyżywienia
  • kosztów dojazdu

Program szczegółowy

Nocleg i wyżywienie

Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej (ewentualnie w razie utrudnień uniemożliwiających realizację szkolenia tam, w jednym z innych schronisk wysokogórskich w Tatrach Słowackich).

Noclegi możliwe są w dwóch kategoriach (w miarę dostępności miejsc):

– materac (konieczny śpiwór własny) – 8 EUR/noc

– łóżko z pościelą – 14EUR/noc + 2EUR pościel

Do każdego noclegu obowiązkowe jest śniadanie (bogaty szwedzki stół) w cenie 6EUR/posiłek.

Możliwe – i zalecane – jest również zamówienie obfitych i smacznych obiadokolacji w cenie 8EUR/posiłek. Są one dostępne w opcjach wegetariańskiej i mięsnej, a także innych (np. wegańska, bezglutenowa, bez laktozy, różne opcje dla alergików). Obiadokolacje należy zamówić z wyprzedzeniem, deklarując od razu wybór danej opcji.

W wyjątkowych sytuacjach w razie braku możliwości zorganizowania szkolenia w Dolinie Kieżmarskiej może ono być zorganizowane w innym miejscu w Tatrach.

Sprzęt

Fot. Aleksandra Dzik

Kurs lawinowy to dziś nieodzowny punkt przygotowań do sezonu zimowego, a nawet wyjazdów letnich w tereny, gdzie warunki zimowe panują cały rok. Kurs lawinowy powinien odbyć każdy, kto spędza czas w terenie zagrożonym lawinami. Na kurs lawinowy powinien wybrać się każdy narciarz pozatrasowy, czy to skiturowiec, skialpinista czy freerider. Także turyści piesi wędrujący np. po Tatrach zimą powinni zrealizować kurs lawinowy dla swojego bezpieczeństwa. Kurs lawinowy przyda się też wędrowcom przemierzającym góry na rakietach śnieżnych. Nawet użytkownicy skuterów śnieżnych padają ofiarami lawin, oni więc także powinni zaliczyć kurs lawinowy.

Kurs lawinowy stanowi skondensowaną dawkę intensywnych ćwiczeń praktycznych oraz wykładów teoretycznych. Na naszym kursie lawinowym ćwiczenia odbywają się w małych grupach. Dzięki temu na naszych kursach lawinowych mamy pewność, że każdy i każda spośród uczestników i uczestniczek kursu lawinowego, kończąc szkolenie lawinowe posiada znakomicie wpojoną wiedzę oraz dobrze wyćwiczone wszystkie niezbędne umiejętności, wchodzące w program kursu lawinowego. Zajęcia na kursach lawinowych BluEmu prowadzą licencjonowani instruktorzy ratownictwa GOPR.

W ramach kursu lawinowego obok wykładów służących zdobyciu teoretycznej wiedzy, niezbędnej jako podstawa szkolenia lawinowego, większość czasu spędzimy na zajęciach kursu lawinowego w terenie. Podczas kursu lawinowego realizować będziemy sporo ćwiczeń w tematyce prewencji lawinowej, która stanowi ważną część zagadnień szkolenia lawinowego. Na kursie lawinowym nauczymy się szacować ryzyko zejścia lawiny w oparciu o badania pokrywy śnieżnej. Podczas kursu lawinowego poznamy też zasady planowania bezpiecznej pod względem lawinowym trasy podejścia w górach oraz zjazdu jeśli jesteśmy na nartach czy desce.

Na kursie lawinowym poznamy też procedury działania w sytuacji, gdy do zejścia lawiny jednak dojdzie. W ramach szkolenia lawinowego ćwiczyć będziemy poszukiwania przy użyciu sprzętu lawinowego. Na kursie lawinowym używać będziemy tzw. ABC lawinowego, czyli detektora lawinowego, sondy lawinowej i łopaty lawinowej. Kiedy już poznamy na szkoleniu lawinowym zasady prowadzenia poszukiwań za pomocą ABC lawinowego, prowadzić będziemy w ramach kursu lawinowego pozorowane akcje ratownictwa lawinowego. Uczestnicy kursu lawinowego będą musieli samodzielnie wybrać lidera, a następnie wspólnie przeprowadzić na czas całą akcję ratownictwa lawinowego. Ich zadaniem będzie znaleźć i odkopać zakopane wcześniej przez instruktorów kursu lawinowego manekiny i inne przedmioty wyposażone w detektory lawinowe, lub ich pozbawione. Akcja ratownictwa lawinowego na kursie lawinowym będzie maksymalnie podobna do rzeczywistej, ponieważ działanie w stresie i pod presją czasu jest doskonałą nauką i sprawdzianem nabytej na szkoleniu lawinowym wiedzy.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Kurs lawinowy trwa trzy dni. Zajęcia w ramach kursu lawinowego prowadzimy w Tatrach Słowackich. Bazą naszych szkoleń lawinowych jest schronisko Chata pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej. Miejsce, gdzie rozpoczniemy kurs lawinowy, leży zaledwie chwilę jazdy od Jurgowa i Łysej Polany. Nasz kurs lawinowy odbywać będziemy nie tylko w jednej z najpiękniejszych dolin Tatr, ale też w rejonie szczególnym pod względem realizacji szkolenia lawinowego. Mikroklimat tej doliny sprawia, że śniegu jest tam zawsze dosyć aby prowadzić kursy lawinowe. Jednocześnie wznoszące się nad Doliną Kieżmarską pionowe ściany sprawiają, że nie ma tam zboczy, które stanowiłyby źródło poważnego zagrożenia lawinowego, dzięki czemu szkolenia lawinowe są bezpieczne. Również droga dojścia w rejon szkolenia lawinowego nie przecina żadnych żlebów, dzięki czemu szkolenia lawinowe można prowadzić nawet przy trzecim czy czwartym stopniu zagrożenia lawinowego.

Na początek szkolenia lawinowego czeka nas podejście do schroniska. Nasz kurs lawinowy realizować będziemy w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc w całych Tatrach. Szczególnie ważne pod kątem kursu lawinowego, każde z miejsc, gdzie odbywają się ćwiczenia na kursie lawinowym, leży bardzo blisko schroniska. Nie tracimy zatem podczas kursu lawinowego czasu na dojścia do miejscówek szkoleniowych i powroty do schroniska na zajęcia teoretyczne w ramach kursu lawinowego. Schronisko leży na blisko 1600 m n.p.m., dlatego śniegu, tak istotnego na kursie lawinowym, w sezonie nigdy nie brakuje. Również tłumy turystów, które mogłyby utrudniać prowadzenie szkolenia lawinowego, się tam nie pojawiają.

Podczas kursu lawinowego nauczymy Cię przede wszystkim oceny zagrożenia lawinowego. Na szkoleniu lawinowym dowiesz się, jak interpretować informacje z komunikatu lawinowego, publikowanego przez służby lawinowe, a także inne informacje, jakich dostarcza obserwacja terenu oraz pokrywy śnieżnej, czego także nauczysz się na kursie lawinowym. Podczas szkolenia lawinowego nauczysz się wytyczać bezpieczną drogę podejścia i zjazdu w górach. Szkolenie lawinowe dostarczy Ci wiedzy, jakie czynniki terenowe, pogodowe oraz ludzkie należy brać pod uwagę.

Kurs lawinowy to nie tylko obszerna dziedzina profilaktyki lawinowej. Na kursie lawinowym dowiesz się także, co robić, gdy mimo wszystko do zejścia lawiny dojdzie. Poznasz na kursie lawinowym procedury prawidłowego i skutecznego działania po zejściu lawiny. Na kursie lawinowym nauczysz się sprawnie obsługiwać lawinowe ABC. Następnie każdą z czynności w ramach szkolenia lawinowego dokładnie przećwiczysz. Przeprowadzisz także na szkoleniu lawinowym wraz z innymi kursantami symulowane akcje ratownictwa lawinowego. Podczas kursu lawinowego ćwiczyć będziesz ponadto udzielanie pierwszej pomocy ofierze lawiny, także pomocy przedmedycznej.

Fot. Aleksandra Dzik